Přeskočit na obsah

Profesní zaměření

Citace

Citace, postupy při citování a plagiátorství. To jsou důležitá témata při psaní doborných textů. Tvorbou citací se zabývám již od roku 2004. Stejnou dobu se podílím na vývoji citačního manažeru Citace PRO.

Pravidelně školím na citace a citační manažery studenty středních a vysokých škol, stejně jako pedagogy, knihovníky a další skupiny uživatelů.

Ovládám citace dle normy ČSN ISO 690 a APA style.

Knihovny

Knihovny jsou mojí profesní vášní. Věřím, že by měly hrát ve společnosti výraznější roli. Svými aktivitami se  snažím o zlepšení stavu knihoven.

Jednou z mých nejoblíbenějších aktivit je podílení se na výchově nové generace knihovníků. Jsem pyšný na naši studentskou Knihovnu Na Křižovatce, kterou již sedm let provozují pouze studenti a já jsem měl tu čest být garantem této knihovny po dobu téměř deseti let. Myslím, že zde vždy skvěle naplňovalo heslo Komenského „škola hrou“.

Důležitá je i pomoc knihovnické komunitě. Byl jsem při zrodu aktuální Koncepce rozvoje knihoven. Snažím se také často přednášet pro knihovníky odborná témata. Realizoval jsem po celé ČR přednášku 100 let českých knihoven, ale přednáším i o knihovních systémech, podporuji portál Knihovny.cz, ukazuji, jak citovat a zjednodušovat si citování s citačními manažery, vyučuji vyhledávání informací apod.

V současnosti se společně s kolegy snažíme rozjet projekt vzdělávání portálu Knihovny.cz a dalších národních služeb na středních školách v Jihomoravském kraji a věříme, že postupně tuto aktivitu budeme realizovat v celé ČR třeba za pomoci Národní knihovny.

Návrh systémů

Věnuji se zejména návrhu systémů pro oblast knihoven. Kromě citačního manažeru Citace PRO, vzdělávací platformy Digitalo a portálu Knihovny.cz, na jejichž vývoji se stále podílím, jsem v minulosti řešil např. tyto systémy:

  • Statistiky AKVŠ – v letech 2014-2022 jsem realizoval na ÚISK FF UK v Praze svůj dizertační projekt s názvem Měření výkonu vysokoškolských knihoven a jeho využití při zvyšování kvality služeb. Hlavním výstupem mé dizertační práce byl návrh systému pro vysokoškolské knihovny, který měl sloužit pro pravidelný sběr statistických dat a jejich vyhodnocování. Smyslem systému bylo, aby při pravidelném používání vedl ke zkvalitňování služeb ve vysokoškolských knihovnách. Systém byl dán do provozu v roce 2018 a dnes jej AKVŠ používá pro sběr dat a jejich analýzu.
  • ePrezenčka – ve spolupráci s Janem Křížem, Věrou Jurmanovou Volemanovou, Jiřím Šprdlíkem, Jiřím Poláčkem a dalšími kolegy z knihoven Masarykovy univerzity jsme navrhli a zrealizovali koncept ePrezenčky, který se dnes používá při zpřístupňování dokumentů v digitálních knihovnách, jež podléhají autorskoprávní ochraně. Tyto dokumenty lze zdigitalizovat a zpřístupňovat na počítačích v knihovně (tzv. v místě samém). Přitom musí být zajištěno, že nedojde k šíření těchto dokumentů mimo knihovnu.
  • Scholert – budování článkové databáze na základě údajů z RSS kanálů. To je téma mé magisterské a rigorózní práce, jejímž cílem bylo sbírat metadata z RSS a ukládat je do databáze. Tato služba by pak pomohla uživatele informovat na existenci konkrétních článků. Podobné služby založené na sběru TOC (table of contents) vznikly postupně i v zahraničí. V roce 2009 se však objevilo modernější a komplexnější řešení v podobě discovery služeb.
  • Signatury pro FSS – v rámci mého působení v Ústřední knihovně Fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě jsem navrhl dva významnější systémy. Signatury sloužily pro evidenci vytištěných signatur knih a také k jejich generování. Systém převzaly i jiné knihovny.
  • Nové knihy – druhým systémem navrženým pro ÚK FSS MU byl systém akvizice, který umožňoval nejen evidenci procesu nákupu knih a časopisů, sledování čerpání rozpočtů, ale také statistické výstupy. Systém již v knihovně funguje skoro 20 let.

Při návrhu systémů se vždy snažím myslet na uživatele, aby byly pro ně co nejvíce intuitivní. Přemýšlím vždy o nových přístupech. A naštěstí mám kolem sebe vždy schopné kolegy, kteří mi včas řeknou, když vymýšlím vzdušné zámky

Umělá inteligence (AI)

V poslední době mě nejvíce fascinuje téma využití umělé inteligence (AI) v prostředí knihoven. Jde o oblast, která propojuje mou vášeň pro technologie se zájmem o informační služby a jejich budoucnost. Aktivně sleduji vývoj nových nástrojů založených na AI a testuji jejich možnosti v různých knihovnických kontextech. Zaměřuji se jak na automatizaci rutinních činností (například katalogizace, odpovídání na časté dotazy nebo doporučování dokumentů), tak i na inovativní formy práce s informacemi.

Zkoumám, jak by se AI mohla stát přirozenou součástí fyzických služeb knihoven – například prostřednictvím inteligentních vyhledávacích nástrojů, chatbotů nebo personalizovaných doporučení v půjčovních službách. Současně mě zajímá její role v online prostředí, kde může obohatit e-služby knihoven a zefektivnit vzdálený přístup ke znalostem.

Zvláštní pozornost věnuji také využití AI ve vzdělávání – ať už se jedná o podporu uživatelské gramotnosti, vytváření personalizovaných vzdělávacích cest, nebo o nástroje, které pomáhají studentům i knihovníkům lépe organizovat a využívat informace.

Celkově se snažím porozumět možnostem, které AI knihovnám přináší, a hledám cesty, jak tyto technologie prakticky a eticky implementovat do knihovnické praxe.