Návrhy systémů
Věnuji se zejména návrhu systémů pro oblast knihoven. Kromě citačního manažeru Citace PRO a publikačního systému Pablikado, které stále vyvíjím, jsem se v minulosti podílel např. na těchto systémech:
- ePrezenčka – ve spolupráci s Janem Křížem, Věrou Jurmanovou Volemanovou, Jiřím Šprdlíkem, Jiřím Poláčkem a dalšími kolegy z knihoven Masarykovy univerzity jsme navrhli a zrealizovali koncept ePrezenčky, který se dnes používá při zpřístupňování dokumentů v digitálních knihovnách, jež podléhají autorskoprávní ochraně. Tyto dokumenty lze zdigitalizovat a zpřístupňovat na počítačích v knihovně (tzv. v místě samém). Přitom musí být zajištěno, že nedojde k šíření těchto dokumentů mimo knihovnu.
- Scholert – budování článkové databáze na základě údajů z RSS kanálů. To je téma mé magisterské a rigorózní práce, jejímž cílem bylo sbírat metadata z RSS a ukládat je do databáze. Tato služba by pak pomohla uživatele informovat na existenci konkrétních článků. Podobné služby založené na sběru TOC (table of contents) vznikly postupně i v zahraničí. V roce 2009 se však objevilo modernější a komplexnější řešení v podobě discovery služeb.
- Signatury pro FSS – v rámci mého působení v Ústřední knihovně Fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě jsem navrhl dva významnější systémy. Signatury sloužily pro evidenci vytištěných signatur knih a také k jejich generování. Systém převzaly i jiné knihovny.
- Nové knihy – druhým systémem navrženým pro ÚK FSS MU byl systém akvizice, který umožňoval nejen evidenci procesu nákupu knih a časopisů, sledování čerpání rozpočtů, ale také statistické výstupy. Systém již v knihovně funguje skoro 20 let.
Při návrhu systémů se vždy snažím myslet na uživatele, aby byly pro ně co nejvíce intuitivní. Přemýšlím vždy o nových přístupech. A naštěstí mám kolem sebe vždy schopné kolegy, kteří mi včas řeknou, když vymýšlím vzdušné zámky 🙂